• Darmowa wysyłka przy zamówieniach powyżej 300 zł

Wełna – wszystko co warto wiedzieć na jej temat

  • 13 października 2020

Wełna – wszystko co warto wiedzieć na jej temat

Wełna jest włóknem, które pozyskuje się z sierści wielu zwierząt, w tym owiec, lam, królików, wielbłądów, czy kóz. Dzięki jej wyjątkowym cechom sprawdza się ona do tworzenia wielu produktów, które charakteryzuje dobra jakość i wspaniałe walory grzewcze. Istnieje kilka rodzajów wełny, a jedną z najpopularniejszych jest wełna owcza, zwłaszcza pozyskiwana z owiec rasy merynos. Jest to surowiec włókienniczy, z którego powstają znakomite pod względem jakości tkaniny, dzianiny oraz włókniny. To nie jedyna popularna wełna. Obok wełny merynos popularnością i zainteresowaniem zwłaszcza wśród wymagających klientów cieszy się wełna kaszmir. Jest to jedna z najlepszych gatunkowo wełen, która zachwyca swoją miękkością i puszystością. Ze względu na dużą popularność wełny oraz z uwagi  na jej wiele zastosowań, przedstawimy najciekawsze aspekty dotyczące tego włókna. Zapraszamy do lektury po fascynującym świecie wełny.

Zastosowania wełny

Pierwszym i oczywistym zastosowaniem wełny jest przemysł odzieżowy. Wełnę stosuje się bowiem do produkcji modnej odzieży. Jednak nie jest to jedyna możliwość na wykorzystanie tego produktu. Bardzo często z wełny wytwarzane są koce, dywany, ocieplenia, a także derki dla koni, czy tapicerka. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje wełna. Przykładowo filc wełniany to doskonały pochłaniacz zapachów oraz dobra izolacja akustyczna, którą wykorzystuje się w ciężkich urządzeniach oraz w głośnikach stereo.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje wełny?

Jak już zostało napomknięte we wstępie, istnieje wiele rodzajów wełny. Jednak najpopularniejsze z nich to zaledwie kilka rodzajów. Po pierwsze wełna owcza. Do produkcji wykorzystywana jest delikatna wełna młodych owiec. Najlepszą wełnę daje strzyżenie jagniąt, które zabieg ten przechodzą po raz pierwszy. To właśnie dzięki pierwszemu strzyżeniu zyskuje się najdelikatniejszą oraz co za tym idzie, najlepszą wełnę. Po drugie, wena merynos. Jest to bardzo przyjemna w dotyku, leciutka i ciepła wełna z owiec z gatunku merynos. Czapki i swetry z tej wełny dostępne w naszym sklepie są jednymi z najchętniej kupowanych z uwagi na znakomite właściwości cieplne oraz przyjemne doznania podczas noszenia. Po trzecie wełna kaszmir, którą pozyskuje się z wełny kóz kaszmirskich. Wełna ta uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Kolejne rodzaje bardzo popularnych wełen są wełna moherowa, angora oraz wełna z alpaki. Wszystkie one zapewniają przyjemne ciepło, niezwykłą miękkość oraz są znakomite w kontakcie ze skórą.

Czy wełna jest włóknem naturalnym, czy syntetycznym?

Wełna to produkt naturalny. Z materiałów surowych jakim jest wełna powstają przędze oraz nici, które w dalszej kolejności podlegają procesowi tkania lub dziania ich w naturalne tkaniny. Patrząc pod kątem pochodzenia, wełna jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. Podobnie, jak jedwab. Istnieją ponadto włókna naturalne pochodzenia roślinnego, wśród których popularnością cieszą się len, juta oraz bawełna.

Które rodzaje wełny są najcieplejsze?

Wełna owcza, wełna merino, a może kaszmir? Który rodzaj wełny jest najcieplejszy? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie będzie dużym zaskoczeniem. Za najcieplejsze wełny uważa się wełnę merino, wełnę z alpaki, kaszmir oraz angorę. To właśnie one posiadają najlepsze właściwości grzewcze, jednocześnie przyjemnie otulając ciało. Ich przyjemny dotyk nie tylko sprawia, że jest nam ciepło, ale wręcz błogo… Jednak z małymi wyjątkami. Którą zatem wełnę warto wybrać na sweter, a której lepiej unikać w odzieży? Najbardziej oczywistym wyborem są w tym przypadku wełna merino oraz kaszmir. Idealnie sprawdzają się one na wełnę do produkcji odzieży. Natomiast w przypadku wełny alpaki włókna mimo przyjemnego emitowania ciepła mogą być dość mocno swędzące, dlatego wełny tego rodzaju nie stosuje się zbyt często do produkcji odzieży.

  • Tagi :