Wełna kaszmir – luksusowa wełna z Mongolii

  • 13 października 2020

Wełna kaszmir – luksusowa wełna z Mongolii 

Wełna kaszmir jest jedną z najbardziej rozchwytywanych tkanin na świecie, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości oraz ciepło i miękkość jakie zapewniają szyte z niego produkty. Właśnie dlatego wyroby z kaszmiru pojawiają się co sezon na wystawach wielu markowych producentów ubrań i dodatków, zarówno męskich, damskich, jak i dziecięcych, kusząc swoją jakością oraz niesamowitą miękkością. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób pozyskuje się kaszmir i dlaczego jego cena jest wyższa, niż cena np. wełny owczej. W naszym artykule uchylimy rąbka tajemnicy i opowiemy o tym, skąd bierze się kaszmir i dlaczego jest tak fantastyczną tkaniną. Serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. 

Wełna kaszmir – sposób pozyskiwania

Kaszmir jest wełną pozyskiwaną z kóz wysokogórskich, które zamieszkują tereny Mongolii. Są to zwierzęta szczególne, bowiem dostosowały się one do warunków klimatycznych jakie panują na tamtych terenach, a zatem odporne są na surowe, bardzo zimne warunki. Zimy w górskich rejonach Mongolii mogą zafundować temperatury nawet poniżej -50 stopni Celsjusza! W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, kozy mongolskie nie są strzyżone, a wyczesywane. Proces ten odbywa się zawsze na wiosnę. Wówczas z otoczki włosów wyczesywany jest wspomniany puch, który następnie poddawany jest dalszej obróbce. Jeśli spojrzymy na otoczkę włosia kóz kaszmirskich pod mikroskopem, zauważyć można specjalna formę rurek, które wypełnione są powietrzem. To właśnie dzięki temu wełna kaszmir jest doskonałym izolatorem ciepła, który sprawia, że nawet cienki sweterek, czy rękawiczki będą doskonale chronić przed mrozem.

Wyroby z kaszmiru i ich właściwości

Wyroby z kaszmiru cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony projektantów mody, jak i chętnie sięgających po nie klientów. Szczególną estymą cieszą się zwłaszcza wśród klientów wymagających, którzy poszukują bardzo dobrych pod względem jakości produktów. Trend ten wykorzystują modowi projektanci, którzy tworzą bardzo ciekawe produkty, o nowoczesnym wzornictwie dającym efektowne rezultaty wizualne. To jednak nie jedyne atuty, bowiem produkty kaszmirowe są miękkie i puszyste, a ich wyjątkowa delikatność jest nieporównywalna z niczym innym. 

Kaszmirowe zróżnicowanie

Pomimo, iż każdy rodzaj kaszmiru jest niesamowicie przyjemny i delikatny, to pomiędzy poszczególnymi rodzajami tej tkaniny istnieje dodatkowe zróżnicowanie. Najcenniejszym rodzajem kaszmiru jest kaszmir biały, który pochodzi od małych kóz. Jego włókna mają średnicę zaledwie 13 mikronów, podczas gdy dla porównania średnica tańszego surowca wynosi około 16 mikronów. Z tego też względu grubszy kaszmir jest nieco tańszy. 

Kaszmir jest produktem drogim, na co wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze ze względu na sposób jego pozyskiwania oraz na stosunkowo niedużą ilość owiec kaszmirskich. Po drugie z jednej owcy rocznie pozyskuje się bardzo małe ilości puchu, a dodatkowo w procesie jego przetwarzania, zaledwie połowa wejdzie w skład wyrobu. Druga połowa to odpad, który nie nadaje się do użycia. Wszystko to determinuje ceny wyrobów kaszmirowych, które pomimo swojej ceny warte są wydania na nie każdej złotówki.

Miękkie i przytulne jak kaszmir

Jak już zostało zauważone, kaszmirowe produkty nie należą do najtańszych. Jednak ich właściwości sprawiają, że nie sposób im się oprzeć. Przykładowo czapka z kaszmiru zapewnia komfort cieplny nieporównywalny z niczym innym, jednocześnie doskonale grzejąc, lecz nie przegrzewając głowy. Ale to nie jedyny atut, który sprawia, że klienci tak bardzo kochają kaszmirowe produkty. Są one bowiem miękkie, puszyste i delikatne, dzięki czemu nosząc je, odczuwa się niezwykłą przyjemność, dzięki otuleniu ciała przyjemną i niezwykle delikatną oraz puszystą tkaniną.

  • Tagi :
  • Udostępnij: