Szaliki z wełny z kaszmirem, jak powstają?

Szaliki z wełny z kaszmirem to idealna ochrona przed zimnem, dlatego są one chętnie kupowane nie tylko przez osoby, które dbają o modny wygląd, ale i te dbające o swoje zdrowie. Bo kaszmir to tkanina o właściwościach, które mają dobry wpływ na nasz organizm. Są one niezwykle delikatne, miłe w dotyku, a jednocześnie to bardzo lekkie i przewiewne okrycia szyi. Nie dziwi nikogo fakt, że są jednymi z najdroższych, bowiem do ich powstania potrzebny jest trudny do pozyskania kaszmir, a i sama produkcja tego rodzaju szalików zimowych, czy innych produktów z kaszmiru jest niezwykle trudna i skomplikowana. Aby przybliżyć wam nieco ten proces, opowiemy wam w jaki sposób powstają kaszmirowe szale oraz jak pozyskuje się sam kaszmir.

Kaszmir, czyli kozia wełna

Kaszmir to wełna o niesamowitych właściwościach higroskopijnych i termoizolacyjnych. Nie jest to jednak wełna, którą pozyskuje się z owiec, a z kaszmirskich kóz. Od wełny owczej różni ją bardzo wiele. I choć tradycyjna wełna owcza to materiał doskonale grzejący, a przez to idealny na chłodne dni, to wełna z kóz kaszmirskich uznawana jest za najlepszą i wyjątkową pod względem właściwości. Kozy kaszmirskie to zwierzęta, które hodowane są u podnóża Himalajów, w rejonie indyjskiego Kaszmiru. Ponadto spotkać można je na wysoko położonych obszarach Chin, Afganistanu, Iranu, Mongolii oraz Turcji. Zwierzęta te z uwagi na życie w zimnych warunkach są odpowiednio przystosowane do funkcjonowania na zimnych terenach. Dzięki trudnym warunkom, które panują w górzystych obszarach przystosowały się do mrozów co zawdzięczają swojej ciepłej wełnie.

Jak pozyskuje się kaszmir na szaliki z wełny z kaszmirem?

Sprawa pozyskiwania koziej wełny jest dość skomplikowanym tematem. A wszystko przez stosunkowo niewielką ilość wełny, jaką rocznie pozyskać można od jednego zwierzęcia. W porównaniu z tradycyjną wełną owczą, to kilkakrotnie mniejsza ilość wełny, dlatego też cena kaszmiru jest zdecydowanie wyższa, niż tradycyjnej wełny owczej. Jak sprawa koziej wełny wygląda w praktyce? Otóż, by utkać 3 szaliki z wełny kaszmirowej składające się w 100 procentach z z kaszmiru potrzeba aż… 5 kóz. Do tego celu wykorzystywany jest podszerstek, czyli warstwa spodnia wełny, który pozyskuje się jedynie na wiosnę, kiedy kozy zrzucają nadmiar swojej wełny. Koza wyczesywana jest wówczas z podszerstka, a w następnym kroku oddziela się od niego wyłącznie włosie najbardziej delikatne. Jak można się domyślić, jest to proces który zajmuje mnóstwo czasu, przez co jest mało opłacalny.

Zimowe szaliki z wełny z kaszmirem wyprodukowane w Polsce przez piumo.pl

Szaliki z wełny z kaszmirem Piumo produkowane są przy użyciu mieszanki różnych rodzajów wełny. Dzięki kombinacji czystej wełny z domieszkami kaszmiru powstają wspaniałe szale, miękkie, ciepłe i zawsze na czasie. Dzięki dodatkowi kaszmiru szale Piumo zachwycają swoją delikatnością oraz zwiewnością. Są ciepłe, modne i doskonale pasują do każdej stylizacji. Szale wełniane z kaszmirem powstają przy użyciu specjalnych maszyn dziewiarskich. Każdy jednak wykańczany jest ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanej do tego maszyny zwanej łączarką. Użycie tej maszyny wymaga nałożenia na nią w sposób niezwykle precyzyjny każdego oczka, dzięki czemu można w efekcie końcowym cieszyć się niezwykłym szalikiem. Końcowym etapem tworzenia szalików Piumo jest ich pranie, dzięki czemu szal nabiera odpowiedniej miękkości oraz lekkości charakterystycznych dla kaszmiru.