Szaliki z wełny z kaszmirem, jak powstają?

Szaliki z wełny z kaszmirem to idealna ochrona przed zimnem, dlatego są one chętnie kupowane nie tylko przez osoby, które dbają o modny wygląd, ale i te dbające o swoje zdrowie. Bo kaszmir to tkanina o właściwościach, które mają dobry wpływ na nasz organizm. Są one niezwykle delikatne, miłe w dotyku, a jednocześnie to bardzo lekkie i przewiewne okrycia szyi. Nie dziwi nikogo fakt, że są jednymi z najdroższych, bowiem do ich powstania potrzebny jest trudny do pozyskania kaszmir, a i sama produkcja tego rodzaju szalików zimowych, czy innych produktów z kaszmiru jest niezwykle trudna i skomplikowana. Aby przybliżyć wam nieco ten proces, opowiemy wam w jaki sposób powstają kaszmirowe szale oraz jak pozyskuje się sam kaszmir.

Kaszmir, czyli kozia wełna

Kaszmir to wełna o niesamowitych właściwościach higroskopijnych i termoizolacyjnych. Nie jest to jednak wełna, którą pozyskuje się z owiec, a z kaszmirskich kóz. Od wełny owczej różni ją bardzo wiele. I choć tradycyjna wełna owcza to materiał doskonale grzejący, a przez to idealny na chłodne dni, to wełna z kóz kaszmirskich uznawana jest za najlepszą i wyjątkową pod względem właściwości. Kozy kaszmirskie to zwierzęta, które hodowane są u podnóża Himalajów, w rejonie indyjskiego Kaszmiru. Ponadto spotkać można je na wysoko położonych obszarach Chin, Afganistanu, Iranu, Mongolii oraz Turcji. Zwierzęta te z uwagi na życie w zimnych warunkach są odpowiednio przystosowane do funkcjonowania na zimnych terenach. Dzięki trudnym warunkom, które panują w górzystych obszarach przystosowały się do mrozów co zawdzięczają swojej ciepłej wełnie.

produkty z kaszmiru

Jak pozyskuje się kaszmir na szaliki z wełny z kaszmirem?

Sprawa pozyskiwania koziej wełny jest dość skomplikowanym tematem. A wszystko przez stosunkowo niewielką ilość wełny, jaką rocznie pozyskać można od jednego zwierzęcia. W porównaniu z tradycyjną wełną owczą, to kilkakrotnie mniejsza ilość wełny, dlatego też cena kaszmiru jest zdecydowanie wyższa, niż tradycyjnej wełny owczej. Jak sprawa koziej wełny wygląda w praktyce? Otóż, by utkać 3 szaliki z wełny kaszmirowej składające się w 100 procentach z z kaszmiru potrzeba aż… 5 kóz. Do tego celu wykorzystywany jest podszerstek, czyli warstwa spodnia wełny, który pozyskuje się jedynie na wiosnę, kiedy kozy zrzucają nadmiar swojej wełny. Koza wyczesywana jest wówczas z podszerstka, a w następnym kroku oddziela się od niego wyłącznie włosie najbardziej delikatne. Jak można się domyślić, jest to proces który zajmuje mnóstwo czasu, przez co jest mało opłacalny.

Zimowe szaliki z wełny z kaszmirem wyprodukowane w Polsce przez piumo.pl

Szaliki z wełny z kaszmirem Piumo produkowane są przy użyciu mieszanki różnych rodzajów wełny. Dzięki kombinacji czystej wełny z domieszkami kaszmiru powstają wspaniałe szale, miękkie, ciepłe i zawsze na czasie. Dzięki dodatkowi kaszmiru szale Piumo zachwycają swoją delikatnością oraz zwiewnością. Są ciepłe, modne i doskonale pasują do każdej stylizacji. Szale wełniane z kaszmirem powstają przy użyciu specjalnych maszyn dziewiarskich. Każdy jednak wykańczany jest ręcznie, za pomocą specjalnie przygotowanej do tego maszyny zwanej łączarką. Użycie tej maszyny wymaga nałożenia na nią w sposób niezwykle precyzyjny każdego oczka, dzięki czemu można w efekcie końcowym cieszyć się niezwykłym szalikiem. Końcowym etapem tworzenia szalików Piumo jest ich pranie, dzięki czemu szal nabiera odpowiedniej miękkości oraz lekkości charakterystycznych dla kaszmiru.

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego