Czapka z wełny merynosa. Czy warto mieć ją w swojej szafie?

  • 10 września 2020

Czapka z wełny merynosa to niedoceniany dodatek do stylizacji jesienno-zimowych. Zresztą jak większość czapek. Dużo osób, które unikają tego odzienia, twierdzi, że po prostu źle w nich wygląda. Natomiast czy nie jest to po prostu wymówka? W obecnych czasach, kiedy są one najzwyczajniej modne, producenci prześcigają się we wzorach, kolorach, materiałach. Dlatego nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie taką, która „doda” a nie „ujmie” urodzie. W piumo.pl skupiamy się na akcesoriach z wełny, bo uważamy, że natura ma najwięcej do zaoferowania. No i co ważne – merino sprawdza się nie tylko na co dzień, ale też dla ludzi, którzy lubią się nieco bardziej poruszać. Jednak na początek powiedzmy sobie co nieco o samej wełnie.

Atuty wełny merino. Czego możemy od niej oczekiwać?

Od kilku sezonów na rynku, przede wszystkim outdoorowym, prym wiedzie odzież z wełny merino. Produkuje się z niej koszulki, leginsy, bluzy, ale także drobniejsze rzeczy takie jak szaliki, rękawiczki czy czapki. Dzieje się tak za sprawą niezwykłych – mogłoby się wydawać – właściwości omawianego materiału. Ale czy rzeczywiście są takie niezwykłe? Porównując je ze sztucznymi tkaninami – odpowiedź brzmi „tak”. Na świecie istnieje w tej chwili ogromna ilość materiałów, ale większość z nich jest wytwarzana ze sztucznych włókien, które nie dorównują naszej gwieździe. Jak nietrudno się jednak domyśleć, natura wie najlepiej co dla mieszkańców Ziemi będzie odpowiedniejsze. Wełna merino, jak sama nazwa wskazuje, jest uzyskiwana z owiec merynosa. Szczególne warunki w jakich żyją te zwierzaki przyczyniły się do tego, że ich „odzienie” musi spełniać pewne kryteria. Ochrona przed zimnem z równoczesnym nieprzegrzewaniem ciała, ochrona przed UV, tworzenie środowiska niesprzyjającego rozwojowi bakterii (dla ludzi jest to o tyle istotne, że dzięki temu niwelowane są brzydkie zapachy). Dużo lepsza zdolność pochłaniania wilgoci i dobra oddychalność. Wymienione cechy to najpopularniejsze powody, dla których wełna jest tak lubiana i chętnie wybierana przede wszystkim przez osoby aktywne.

czapka z merynosa, polska produkcja Piumo
Czapka zimowa z wełny merynosa z premium kolekcji Piumo

Głowa też zasługuje na odrobinę komfortu. Czapka z wełny merynosa go zapewni

Nie tylko duże powierzchnie ciała wystawiane są na ciężkie warunki. Głowa i szyja też zasługują na odpowiednią ochronę. Nie będziemy wnikać, ile procent ciepła „ucieka” przez głowę, ale z pewnością bardzo dużo. To niedobrze biorąc pod uwagę co znajduje się w jej środku. Dlatego grunt, żeby o nią zadbać. Odpowiednia termika to nie tylko „ciepło”. Ważne, żeby się też nie przegrzewać. Szczególnie podczas wysiłku. Idąc chociażby na żwawszy spacer w pewnym momencie zechcemy ściągnąć czapę, jeżeli wybierzemy nieodpowiednią grubość. A to może przyczynić się do przewiania spoconej skóry głowy i przeziębienia. Mimo że na myśl o wełnie wiele osób wyobraża sobie istną” szorstką grubaskę”, warto ich uświadomić, że wcale tak być nie musi. Dzięki rozwojowi technologii w tej chwili uzyskiwane włókna potrafią być naprawdę cienkie. Sprzyja to produkcji różnorodnej grubości odzieży zarówno pierwszych jej warstw jak i wierzchnich. Dzięki temu nawet w lecie można korzystać z produktów wełnianych. Wystarczy wybrać model o odpowiedniej grubości.

Podobnie jest z mniejszymi częściami garderoby. Czapki z wełny merynosa mogą być zarówno cienkie, sprawdzające się do wymagających aktywności czy na wiosenne, miejskie przesilenie. Mogą też być z przędzy o grubszej strukturze i dawać ochronę w najmroźniejsze górskie noce. Specjalnie przytaczam tak skrajne przykłady. Chciałabym Wam uświadomić w jak wielu sytuacjach posiadanie czapki może okazać się bardzo przydatne. Nie będziemy skupiać się na aktywnościach wyczynowych, ale na tym co my zwykli śmiertelnicy robimy na co dzień czy w oczekiwany wolny weekend.

Czapka z wełny merynosa na co dzień

Dla wielu aktywność oznacza zwykły spacer po parku, weekendowy wyjazd na leśną ścieżkę, przejażdżkę hulajnogą lub rowerem chociażby z domu do pracy i z powrotem. Ci, którzy bez względu na pogodę wsiadają na rower albo chcą szybko „podskoczyć” na hulajnodze do sklepu, gdy do obiadu zabrakło marchewki wiedzą, że bez czapki przy brzydkiej pogodzie można sobie szybko przeziębić zatoki. Nawet w prostych sytuacjach ta niewielka część garderoby może okazać się niezbędna. Ale to nie wszystko. Wiadomo, że każdy chciałby nawet w drodze do sklepu spożywczego czuć się dobrze w swojej skórze, co oznacza atrakcyjny wygląd. Weźmy w tym momencie pod lupę czapkę Piumo L. Ten model charakteryzuje się prostą i bardziej uniwersalną przędzą. Nie jest za gruba, w sportowym stylu i z możliwością przebierania w ogromnej gamie kolorystycznej. Proste wykończenie z lekkim wywinięciem będzie dobrze wyglądało zarówno do dresów, wybierając się do osiedlowego warzywniaka, jak i do stylowej ramoneski na wieczorny spacer po parku z drugą połówką.

Czapka z merynosa dla aktywnych. Jaką nałożyć do parku, lasu albo w góry?

Jak już wcześniej wspominałam dla każdego aktywność może oznaczać co innego. Jednak czapki z merino są bardzo uniwersalne i można w nich chodzić przez większość roku. Tę samą czapkę nałożycie zarówno podczas wiosennego wiatru hulającego między biurowcami, jak i na jesienną, leśną przechadzkę. Oczywiście wspomniane górskie mrozy będą wymagały grubszej warstwy na głowie, ale tutaj z pomocą nadciąga czapka Barolo. Nie dość, że ochroni Wasze zatoki podwójną warstwą to jeszcze ładnie ułoży się na głowie. Czapki z wełny merynosa mają też jeszcze dwie inne zalety, o których mało się wspomina. Pierwsza z nich ucieszy miłośników na przykład gitarowego grania przy ognisku (palimy je zawsze w miejscu do tego wyznaczonym 😉), albowiem wełna nie podejmuje się szybko ogniem. W dużej mierze jest na niego odporna i ewentualnie przytopi materiał, ale nie buchnie płomieniem. Druga rzecz to coś, na co na szczęście coraz więcej ludzi zwraca uwagę. Chodzi o biodegradowalność. Wełna jako naturalny „składnik” nie tylko jest wykorzystywana co najmniej dwukrotnie- najpierw chroni owcze ciało, a gdy nadchodzi odpowiedni czas zwierzę jest strzyżone, po pierwsze – dla własnego komfortu, po drugie – dla późniejszego komfortu człowieka. Z biegiem lat nie wyląduje jako kolejny odpad biegnący z nurtem rzeki do morza, ale ulegnie rozkładowi dzięki biologicznej aktywności mikroorganizmów czy czynników abiotycznych. Gdyby więcej ludzi zwracało uwagę na ten aspekt, z pewnością nasz świat byłby czystszy i piękniejszy 😉

Dlaczego warto nosić czapki z wełny merynosa?

Są ponadczasowe i tak naprawdę na świecie istnieją od dawna! To my ludzie w czasie rozwoju technologii odsunęliśmy na bok naturalne materiały zastępując je włóknami poliestrowymi. Po prostu zafascynowaliśmy się czymś lżejszym, szybciej schnącym i po prostu modnym. Na szczęście rozwój dotkną również wełnę. Dzięki nanotechnologiom jesteśmy w stanie grube włókna zastąpić dużo cieńszymi, które mimo to będą zachowywały naturalne właściwości wełny merino. Nie chodzi tylko o zapewnienie komfortu cieplnego. Zalet jak już przeczytaliście powyżej, jest o wiele więcej.

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Piumo

  • Tagi :
  • Udostępnij: