• Darmowa wysyłka przy zamówieniach powyżej 300 zł

4 zalety jakie posiada wełna

  • 13 października 2020

4 zalety jakie posiada wełna

Strzyżenie owiec i wykorzystywanie wełny w roli materiału tekstylnego jest znane prawdopodobnie od epoki brązu. Dzięki swoim właściwościom, wełna traktowana była jako cenny materiał aż do XIX wieku, a noszenie wełnianej odzieży uznawane było za przywilej najzamożniejszych osób. Dopiero XIX wiek nieco zmienił rolę wełny, kiedy na masową skalę zaczęto sprowadzać ją do Europy z Australii oraz Nowej Zelandii. Pomimo upowszechnienia się wełny, jest ona nadal chętnie wykorzystywana do produkcji odzieży. Wszystko to za sprawą jej walorów oraz dużej różnorodności. W zależności od zwierzęcia z jakiego pozyskuje się wełnę, będą to dość zróżnicowane cechy sprawiające, że konkretny gatunek wełny będzie lubiany przez użytkownika mniej, lub bardziej. W naszym artykule skupimy się na pokazaniu zalet, które bez wątpienia posiada każdy rodzaj wełny, niezależnie od swojego zwierzęcego pochodzenia.

Właściwości lecznicze

Być może dla niektórych osób będzie to zaskoczenie, ale od czasów starożytnych wiadome jest, że wełna posiada właściwości… lecznicze. Według ekspertów działanie terapeutyczne wełny ma związek z jej delikatnym kontaktem ze skórą. Poprzez kontakt stymulowany jest układ naczyń włosowatych krwi, co pobudza organizm i zwiększa jego naturalną moc do regeneracji. Dodatkowy atut to działanie rozgrzewające, które powoduje, że mięśnie rozluźniają się. To bardzo ważna cecha, która czasem wykorzystywana jest przy masażu – pamiętać warto przy tym, ze im grubsza tkanina wełniana, czy wełna, tym większe i lepsze jest jej działanie pobudzające. Z tego też powodu przedmioty z naturalnej wełny polecane są do stosowania ich w domach, zwłaszcza zaś w przypadku osób starszych i schorowanych.

Wełna – organiczny filtr dla organizmu o właściwościach wodoodpornych

Wełna, podobnie jak wszystkie przędze tkane gromadzi oraz utrzymuje powietrze. W ten sposób uzyskuje się efekt termoregulacji. Wełna znakomicie pochłania kurz i wilgoć, w ten sposób stając się swego rodzaju naturalnym filtrem dla organizmu. Warto wiedzieć, iż wełna zawiera lanolinę, czyli naturalną substancję o działaniu przeciwzapalnym. Jest to substancja nieprzepuszczalna, dzięki czemu wełna pomimo pochłaniania wilgoci nie daje uczucia wilgotności. Zgromadzona w wełnie wilgoć powoli odparowuje, a sama wełna pozostaje sucha.

Wełn posiada wielowarstwową powłokę zewnętrzną o hydrofobowych właściwościach. Włókna wełny wzajemnie na siebie oddziałują, odprowadzając w ten sposób wilgoć. Włókna wełny mogą wchłonąć wodę w ilości aż do 30 procent swojej własnej masy, a mimo to wełna nadal nie będzie mokra.

Mechaniczne samooczyszczenie

Wełna posiada również właściwość samooczyszczania. Pasma dwóch różnych typów włókien jakie są ze sobą splecione pęcznieją w różnym stopniu podczas wchłaniania i uwalniania wilgoci. Mocno połączone ze sobą, wprawiają włókna w ruch, a dzięki owemu samoczynnemu ruchowi cząsteczki brudu jakie znajdują się na jego powierzchni są odpychane. W ten sposób pozostają one wyłącznie na powierzchni, nie wnikając do wnętrza włókna. Ten naturalny sposób wełna pozostaje czysta, nie brudząc się tak szybko jak inne materiały.

Włókno wełniane posiada bardzo złożoną strukturę fizyczną i chemiczną, co pozwala na wchłanianie lub na neutralizację różnego rodzaju chemikaliów, W praktyce oznacza to, że niezależnie od rodzaju związku toksycznego, wełna powoduje „zniszczenie” obcych substancji, np. dymu papierosowego. Jednocześnie daje to efekt w postaci braku intensywnego zapachu nawet przy dużym zabrudzeniu wełny.

Właściwości antystatyczne

Omawiając cechy wełny koniecznie wspomnieć trzeba, iż jest ona materiałem niepalnym oraz antystatycznym. Dzięki temu odzież wełniana jest znacznie trwalsza od tej syntetycznej i nie elektryzuje się. Nie powinniśmy mieć zatem obaw, ze przypadkowa iskra np. z papierosa wypali w wełnianym swetrze dziurę, czy na skutek dotknięcia klamki dojdzie do „kopnięcia prądem”. Są to zalety, które być może nie są doceniane przy codziennym użytkowaniu, bo szybko zapominamy o nich nie doświadczając niektórych nieprzyjemnych sytuacji, jednak mają one bardzo realny wymiar i dają wymierne korzyści.

  • Tagi :

Następny wpis